Выбрать другой номерВ номере:

Память
ГГФ в жизни Л.Х. Калустьяна
"Одеський університет"
Адреса редакції:
Одеса, вул. Щепкіна, 12,
4-й поверх, к. 42,
тел.: 23-84-13


ГГФ в жизни Л.Х. Калустьяна

Географічний (геолого-географічний) факультет Одеського університету в житті та діяльності Леона Хачиковича Калустьяна

  Виповнюється річниця з дня смерті (22.06.2006 р.) доцента кафедри економічної і соціальної географії Л. X. Калустьяна.
 Свою долю з географічним (з 1952 р. – геолого-географічним) факультетом Одеського університету Леон Хачикович пов’язав ще 17-річним юнаком у далекому 1939 році, коли став студентом першого курсу нашого факультету, відкритого у 1934 році. Студента-першокурсника Калустьяна у 1940 р. було мобілізовано в артилерійські війська, і з першого до останнього дня Великої Вітчизняної війни він знаходився на передових фронтових вогненних позиціях. Лише з грудня 1945 р. демобілізований і з декількома пораненнями гвардії рядовий Калустьян продовжує перерване війною навчання на географічному факультеті нашого університету. Після закінчення університету в 1949 р. був залишений для викладацької роботи на кафедрі економічної географії, де на посадах асистента, ст. викладача і доцента незмінно працював усі 57 років подальшого життя.
  Для студентів факультету доцент Л. Х. Калустьян читав курси «Географія світового господарства», «Економічна географія СРСР», «Географія промисловості», «Географія транспорту», спецкурси з економічної географії окремих республік СРСР, країн народної демократії Східної Європи. Суттєву частину його навчального навантаження складали керівництво навчальними і виробничими практиками студентів, курсовими і дипломними роботами, участь у роботі Державної екзаменаційної комісії. Практично щорічно Леон Хачикович виїжджав з курсом чи групою студентів у далекі маршрутні практики в Прибалтику, Казахстан і Середню Азію, на Кавказ і Закавказзя, а в 70-80-ті роки — в Угорщину та Польщу. У роботі та житті Леон Хачикович вирізнявся як високоерудований та емоційний лектор і співрозмовник, прекрасний організатор, керівник і педагог, наставник студентської молоді. З одного боку, він був вимогливим до себе, співробітників і студентів, принциповим, а з іншого – простим і доступним для кожного, неймовірно скромним, готовим у будь-який час прийняти і вислухати кожного, незалежно від віку, службового становища чи рангу, підтримати, допомогти порадою чи ділом. Деякі його висловлювання були й залишаються крилатими («Воспитатель сам должен быть воспитанным», «Доверяй – но проверяй» та ін).
  Правомірна думка про епоху Л. X. Калустьяна в історії Одеського університету. Очевидно, ще більшою мірою це стосується геолого-географічного факультету. Із 72 років загальної історії геофаку 67 років вона здійснювалась за активної участі та діяльності Леона Хачиковича в становленні структури і кадрового потенціалу факультету, вдосконаленні процесу підготовки фахівців географів і геологів, формуванні їх громадянської позиції. Пам’ятаймо високоерудованого педагога-географа і наставника, заслуженого працівника освіти України доцента Леона Хачиковича Калустьяна – унікального керівника, організатора й господарника університетського масштабу протягом останніх майже 60 років, просто чудову і чуйну людину. Його життя і діяльність на благо університету і факультету заслуговують глибокого осмислення та наслідування!
  
Я. М. БІЛАНЧИН,
декан ГГФ ОНУ


Інформаційний портал.
© 2004—2008 Одеський національний університет імені І.І.Мечникова.
Всі права захищені. Розробка та підтримка: ОНУ ВКТ